Tepelné spracovanie mäsa

Nie je nič jednoduchšie ako pripraviť rýchle ,zdravé ,výživné a chutné jedlo ak máte vhodný kus mäsa. Potom ho už stačí len hodiť ho na panvicu a za pár minút je tu fantastický steak. Že to nie je možné? Naopak, s dobrým kúskom mäsa je možné takmer čokoľvek. Tu je pár tipov, aby všetko dopadlo tak, ako má.

 

Každé mäso si žiada svoje. Napríklad viete, že správny steak nesmiete pred prípravou soliť, aby soľ nevytiahol vodu a mäso nebolo vysušené? Alebo že mäso na pečenie môžete v marináde ponechať aj veľa hodín? A nechávate vôbec mäso pred pečením odpočinúť? Varenie nie je veda, ale bez nejakých tých poznatkov sa predsa len nezaobídeme. Možno práve vďaka niektorému z nasledujúcich tipov naservírujete jedlo hodné šéfkuchára.

 

Vyprážanie

V našich končinách patrí vyprážanie k najobľúbenejším fomám prípravy mäsa hlavne preto, že vyprážané mäso je šťavnaté, mäkké a krehké. Napríklad oproti pečeniu je tiež rýchlejšie hotové, avšak za cenu toho, že vďaka použitiu tuku nie je práve nejdietnější.

 

Najčastejšie úpravy pečeného mäsa bývajú prírodné bez obalu, len ľahko zamúčnené alebo poprášené škrobom pre zatiahnutie povrchu, v trojobale z múky, vajec a strúhanky, či cestíčku z vajec a múky, zemiakov či syra.

 

Tipy pre vyprážanie:

 

Mäso krájajte cez vlákna, inak bude výrazne tuhšie. Ak nájdete šľachu či blanku, je dobré ju narezať, aby sa nám mäso pri smažení neskrútila.

Mäso na prírodný spôsob radšej príliš nenaklepáváme - vlákna by sa príliš narušili a mäso by pri úprave vysýchalo.

Ak mäso obaľujeme, tak až tesne pred vyprážaním - inak nám strúhanka navlhne .

Ak pečieme prírodne, je dobré mäso pred vložením do horúceho tuku ľahko osušiť.

Čím nižšia teplota oleja pri vyprážaní, tým viac tuku sa vpíja do hotového mäsa. Pozor ale na príliš vysokej teploty - tuk by sa nám mohol prepáliť!

Ideálne je cca 200 ° C.

Na vyprážanie je najvhodnejší olej či masť. Maslo, pokiaľ nie je topené, má sklony sa páliť. Maslovú chuť môžeme jedlu dodať, keď hotové mäso potrieme kúskom masla.

Na panvicu nedávame príliš veľa mäsa. Jednotlivé kúsky by mali mať priestor, na preplnenej panvici sa mäso skôr dusí, ako smaží.

 

Pečenie

Mäso sa upravuje horúcim vzduchom. Býva spravidla diétnejšie než vyprážané.

Mäso vyberieme z chladničky aspoň pol hodiny pred pečením.

Mäso pred pečením ochutíme, môžeme aj marinovať. Marinovanie môže prebiehať aj niekoľko hodín, mäso ním tiež výrazne skrehne.

Mäso najprv vložíme do vyhriatej rúry, aby sa šokom zatiahlo a vytvorilo kôrku, až potom teplotu znížime a jedlo dopečieme. Týmto spôsobom sa mäso toľko nevysuší.

Do mäsa zbytočne nevpichujeme, porušila by sa kôrka a vytiekla by šťava, ktorá má pri pečení zostať vnútri.

Suchšie mäso (karé, stehno, baranina) pred pečením prešpikujeme slaninou, prípadne slaninu položíme na povrch. Tučné mäso naopak radšej pečieme na mriežke, aby neležalo v kaluži vlastného tuku.

Ak podlievame, používame horúcu vodu či vývar.

Po dopečení necháme mäso ešte pár minút odpočinúť, až potom krájame a servírujeme.

Výpek z mäsa môžeme zaprášit hladkou múkou a po povarení získame lahodnú omáčku. Zahusťovať môžeme tiež prepasírovanou zeleninou, maslom alebo zápražkou podľa toho, aký druh omáčky si želáme vytvoriť.

 

Grilovanie

Obľúbený spôsob úpravy mäsa. Mäso môžeme grilovať na rošte, ihle, kameni či akokoľvek inak rozložené nad horúcimi plameňmi či uhlíkmi. Najobľúbenejšie príprava jedla pre záhradné párty, posedenie s priateľmi v prírode, na chate ,skrátka kdekoľvek kde nám nebude vadiť trochu toho dymu. Mäso sa nám za to odvďačí neopakovateľnou vôňou a chuťou.

 

Dobrý tip -ak mäso prepravujeme na grilovačku dlhší čas , môžeme ho už doma namarinovať. Vydrží nám tak oveľa dlhšie ,odolá aj zvýšenej teplote a predídeme tak jeho znehodnoteniu.

Mäso vyberieme z chladničky a necháme cca 2 hodiny odpočinúť. Ak marinujeme, môžeme marinovať aj niekoľko hodín, prípadne ľahko potrieme olejom s bylinkami.

Príliš suché mäso môžeme prešpikovať či preložiť slaninou.

Pozor na tuk a šťavu z mäsa kvapkajúcej do ohňa - vzniknutý dym obsahuje škodlivé látky. Vzdialenosť grilovacej mriežky by mala byť aspoň 20 cm od zdroja tepla.

Mäso pri grilovaní potierame marinádou alebo ochuteným olejom, aby nevyschlo.

 

Varenie

Mäso varíme buď pre vývar alebo pre mäso samotné. Podľa toho sa odvíja príprava. Varené mäso je výrazne diétnejšie než vyprážané a väčšinou predbehne i pečené. Čo sa chuti týka, len na príprave záleží, či budete mať kúsok hmoty takmer bez chuti alebo výborný mäkký kúsok .

 

Tipy na varenie

Mäsovým knedlíčkom zabránite v rozpadaní pri varení, ak ich 20 minút pred varením vložíte do chladničky.

Pri varení tuhšieho hovädzieho, pridajte do vody trochu vína či octu, mäso krásne zmäkne.

Mäso na vývar vložíme do studenej vody. Postupne zvyšujeme teplotu až k varu. Mäso nie je vystavené teplotnému šoku, nezatiahne sa a tak z neho vyvaríme najviac chuti. Najlepšie vývary sa pomaly varí aj veľa hodín, iba občas premiešame a z povrchu odoberieme penu a kal.

Mäso, ktoré varíme pre mäso samotné, naopak vkladáme do vriacej vody, aby sa zatiahlo a uchovalo si čo najviac chuti. Vývar, ktorý sa vytvorí, je oveľa slabší, ale aj tak je dobrý napríklad na polievku.

Mäso je tiež možné variť aj v iných kvapalinách - ponorené vo vývare, mlieku ...

Špeciálna epizódou je varenie v pare. Nejde o klasické varenie, ale úpravu parou stúpajúca z vriacej kvapaliny. Mäso tak nemá žiadny kontakt s vodou a zostane šťavnaté a plné chuti. Doba varenia je ale spravidla dlhšia než pri mäse ponorenom do vriacej vody.Aby ste zachovali mäkkosť a chuť vareného mäsa, skladujte ho ponorené do jeho vlastného vývaru.