Pri domácej zabíjačke najčastejšie chránime slaninu a sadlo pred pokazením („zožluknutím“) tak, že ho vytopíme na masť. Masť si však môžeme vytopiť aj kedykoľvek počas roka.Dobrá domáca masť je chutná a v kuchyni má svoje nezastúpiteľné miesto.Sú ľudia, ktorí si pochutia na bravčovom rezni iba ak je vypražený na domácej bravčovej masti.
Zohrievaním sa tuk stane tekutejší a oddelí sa od tkanív, stratí sa z neho veľká časť vzduchu a vody, a súčasne sa zneaktívnia enzýmy a potlačí možný mikrobiálnej rozklad. Je nutné dbať na to, aby sa masť nepripálila.
Škvarená masť z domácej zabíjačky bola v minulosti najcennejším výrobkom a používala sa ako energeticky veľmi výdatná nátierka na chlieb. okrem energie sú tuky samozrejme dôležité pre vstrebateľnosť niektorých vitamínov, a navyše oškvarky a masť sú aj veľmi chutné. Po zverejnení lekárskych výskumov o vplyve masti na hladinu cholesterolu síce záujem medzi ľuďmi poklesol, ale ku správne domácej zabíjačke jednoducho masť a oškvarky patria.
Slanina a sadlo určené na výškvar nemá obsahovať zvyšky vnútorností a len nepatrné množstvo mäsitých častí, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť kvalitu a chuť masti a navyše zvyšujú riziko pripálenia masti. Slaninu nakrájame na kocky asi 3-5 cm veľké, v prípade, že pláty slaniny sú hrubšie, môžeme aj na menšie. Masť škvaríme v nádobách nenaplnených po okraj, podliate malým množstvom vody. Počas škvarenia obsah premiešavame, aby sa masť nepripálila. Masť nezahrievame na viac ako na 130 stupňov, mohla by získať nepríjemný pach. Škvarenie masti ukončíme, keď oškvarky vystupujú k hladine a masť už nepení. Oškvarky oddelíme cez sitko a necháme odkvapkať, drobné zvyšky oškvarkov môžeme v rozpustenom masti ponechať, sadnú na dno ešte pred stuhnutím masti.
Vyškvarenú masť naplníme do kovových alebo keramických nádob a ukladáme ju do suchých a studených miestností, chránime ju pred svetlom.